Sklivcové zákalky

Sklivcové zákaly jsou drobné částečky, které mohou vznikat individuálně v každém věku degenerací sklivce. Rosolovitá hmota sklivce se poté přeměňuje na různé útvary, které mohou velmi znepříjemňovat vidění a překážet v zorném poli.

Sklivcové zákaly se mohou projevovat velmi různorodě, nejčastěji však na postiženém oku můžeme vnímat různé stíny, skvrny, obláčky, pavučiny, černé tečky, záblesky, sněhové vločky, plovoucí mušky a podobně. Právě tyto útvary se nadnáší v zorném poli, vrhají stíny na sítnici a způsobují nejasné vidění s rušivými elementy.

Ve vyspělém světě je léčba sklivcových zákalů běžnou procedurou. Provádí se speciálním laserem a samotnému výkonu předchází detailní konzultace s odborným očním lékařem. Odborně se tato léčba nazývá laserová vitreolýza. Léčbu je možné kombinovat s užíváním doplňků stravy obsahujících L-lysin a flavonoidy (Hesperidin), které zabraňují shlukování kolagenových vláken sklivce způsobené glukózou a volnými radikály. V případě, že z klinických důvodů nelze provést laserovou vitreolýzu, je možné sklivcové zákaly v indikovaných případech odstranit pomocí výkonu pars plana vitrektomie (PPV).

Prim. MUDr. Radan Zugár

Typy sklivcových zákalků

Weissův prstenec je odstranitelný laserem; fibrózní a difuzní zákalky souvisejí s věkem.

Rizikové faktory sklivcových zákalků

Zákalky vznikají z důvodů jako stárnutí, oční záněty, a změny v sklivci.

Jak poznám, že mám sklivcové zákalky?

Zákalky jsou kolagenní stíny na sítnici, patrné na světlém pozadí.

Diagnostika sklivcových zákalků

Diagnostika zákalků využívá oční vyšetření a OCT nebo ultrazvuk.

Prevence sklivcových zákalků

Prevenci zákalků podporuje pravidelné oční vyšetření, zdravý životní styl a ochrana očí.

Léčba sklivcových zákalků

Pro závažné zákalky se zvažuje vitrektomie nebo laser, vždy po konzultaci s očním lékařem.

Doporučené produkty a terapie

VitroCap®N vegan

  • Obsahuje výtažky z hroznových a citrusových plodů, vitamin C, zinek a L-lysin
  • Je navržen tak, aby splňoval požadavky na vybrané mikronutrienty, které vyživují oči
  • Má pomoci doplnit vaši stravu tak, abyste co nejlépe podpořili specifické potřeby vašich očí
  • Doplněk stravy pro podporu zraku

 

Reference na pracoviště

Číst více

Laserová vitreolýza s prémiovým YAG/SLT laserem Ellex Tango Reflex Neo

Laserová Vitreolýza zahrnuje aplikaci velmi krátkých laserových pulsů světla, což vede k oddělování a odpařování sklivcových zákalků. Během tohoto procesu se molekuly kolagenu a hyaluroninu v zákalku přemění na plyn. Konečným výsledkem je, že zákalek je zmenšený, nebo úplně odstraněný.

Laserová Vitreolýza se provádí jako ambulantní procedura, pacient nemusí zůstat přes noc v nemocnici. Bezprostředně před léčbou Vám lékař nakape znecitlivující oční kapky. Poté bude na oko umístěna kontaktní čočka, přes kterou projde laserové světlo generované speciálně navrženým mikroskopem.

Během procedury budete pravděpodobně pozorovat malé, tmavé skvrny a stíny, které signalizují, že se zákalky odpařují do malých plynových bublin. Tyto bubliny se rychle rozpouštějí a vstřebávají do sklivce. Jakmile je léčba kompletní, lékař Vám nakape do oka protizánětlivé kapky. Procedura trvá obvykle 20 – 60 minut a pacienti podstupují dvě až tři léčebná sezení, aby bylo dosaženo uspokojivého výsledku.

Reference na pracoviště

Číst více

Prémiový YAG/SLT laser Tango Reflex Neo

• Laser Tango Reflex Neo umožňuje ošetřit glaukom s otevřeným úhlem metodou SLT a zároveň provádět zadní kapsulotomii a iridotomii. Pro SLT je NdYAG laser schopen produkovat pulsy 532 nm a pro standardní indikace YAG laserů produkuje pulsy vlnové délky 1064 nm.

• Tango Reflex Neo je současně vybaven nejnovější technologií REFLEX druhé generace pro bezpečnou a efektivní laserovou vitreolýzu k odstranění sklivcových zákalků (z angl. tzv. floaters).

• Laser je plně integrovaný do štěrbinové lampy zaručující perfektní ergonomii bez exponovaných kabelů či světlovodů.

• Snadný, rychlý a bezpečný průběh ošetření pacienta.

• Optimalizovaná optika včetně plynule měnitelného posterior/anterior offsetu.

• Patentovaný zdroj laserového záření s ultra Gaussovským profilem zaručující minimální energii.

Reference na pracoviště

Číst více

Reference na pracoviště

Doporučujeme navštívit naše referenční pracoviště specializovaná na léčbu sklivcových zákalků, která využívají nejmodernější diagnostické metody a pokročilé léčebné postupy. Multidisciplinární týmy odborníků zde poskytují individuální plány léčby a komplexní podporu. Tato pracoviště jsou vybavena pro účinné řešení sklivcových zákalků a zlepšení kvality života pacientů.

Oční centrum Praha a.s.

Fakultní nemocnice Olomouc

Oční klinika LEXUM – PRAHA

Načítám

Nejnovější články

Od praktických tipů na prevenci očních obtíží a udržení optimálního zraku až po nejnovější výzkum a trendy v oftalmologii.

Zrak v zimě –  Jak chránit své oči?

Zimní období s sebou přináší specifické výzvy pro náš zrak. Kromě nižších teplot a kratších dní se setkáváme s ostrým slunečním zářením odrážejícím se od sněhu, chladným větrem a suchým vzduchem v interiérech, což může...

MacuShield: proč je pro vaše oči přínosný?

MacuShield je výživový doplněk, který se stal oblíbenou volbou pro ty, kteří se snaží udržet svůj zrak ve zdraví a ochránit ho před škodlivými vlivy, jako je modré světlo a oxidativní stres. Jeho složení je...

Katarakta a glaukom: co to znamená pro náš zrak

Šedý zákal (katarakta) a zelený zákal (glaukom) jsou dva z nejběžnějších očních onemocnění, které mohou významně ovlivnit kvalitu života, zejména u starších pacientů. Oba tyto stavy mají odlišné příčiny a projevy, ale včasná prevence a...

Typy sklivcových zákalků

Weissův prstenec

Jedná se o velké fibrózní zákalky ve tvaru prstenu. Kvůli své velikosti mohou být poměrně obtěžující. Jsou dostatečně daleko od čočky i sítnice a lze je obvykle účinně odstranit pomocí laserové vitreolýzy.

Fibrózní zákalky

Nejčastěji se vyskytují u mladých lidí, jeví se jako mnohočetné tečky nebo strunovité pavučiny. Vznikají shlukováním kolagenových vláken sklivce.

Difuzní zákalky

Tyto zákalky vypadají jako malé obláčky. Jsou způsobeny stárnutím a změnami ve sklivci.

Rizikové faktory sklivcových zákalků

Stárnutí

S věkem dochází ke změnám v konzistenci sklivce, což může vést ke tvorbě zákalků.

Zranění oka

Fyzické poškození oka nebo chirurgické zákroky mohou způsobit změny v sklivci a vznik zákalků.

Krátkozrakost

Pacienti s diabetem mají zvýšené riziko šedého zákalu. Neadekvátní kontrola hladiny cukru v krvi negativně ovlivňuje zdraví očí.

Zánětlivá oční onemocnění

Některá onemocnění, např. uveitida, přispívají k tvorbě zákalků.

Oxidační stres

Oxidační stres spojený s volnými radikály může ovlivnit strukturální změny kolagenu.

Jak poznám, že mám sklivcové zákalky?

Sklivcové zákalky, známé též jako floaters, se projevují přítomností malých, plovoucích teček, skvrn nebo pavučinek v zorném poli. Tyto zákalky jsou ve skutečnosti shluky kolagenních vláken v sklivci, které vytvářejí stíny na sítnici. Tyto zákalky plují před zrakem a mohou se měnit v reakci na pohyb očí. Zákalky mohou být více patrné při pohledu na světlejší nebo jednotvárné pozadí, jako je obloha nebo bílá stěna. Někteří lidé mohou pociťovat nepohodlí nebo znepokojení z důvodu vnímání zákalků v zorném poli.

Diagnostika sklivcových zákalků

Diagnostika sklivcových zákalků (floaters) obvykle začíná očním vyšetřením prováděným očním lékařem. 

Oční lékař může použít oční štěrbinovou lampu k důkladnému prozkoumání struktur oka, včetně sklivce, sítnice a čočky. K tomu, aby byl lékař schopen lépe vidět zadní část oka, může použít kapky na rozšíření zornice, což mu umožňuje lepší pohled na sklivec a sítnici.

Většina sklivcových zákalků je spojena s přirozeným stárnutím očních struktur. Pokud jsou zákalky výrazné nebo jsou spojeny s jinými problémy se zrakem, může být provedeno další vyšetření, včetně optické koherentní tomografie (OCT) nebo ultrazvukového vyšetření očí, aby bylo možné podrobněji prozkoumat struktury oka.

Je důležité konzultovat s očním lékařem výrazné nebo náhlé změny vidění, aby bylo možné vyloučit možné závažnější problémy s očima.

Prevence sklivcových zákalků

Přestože je obtížné zcela předcházet vzniku sklivcových zákalků, existují některá opatření, která mohou pomoci minimalizovat riziko nebo zmírnit jejich výskyt:

Pravidelné oční vyšetření

Navštěvujte pravidelně očního lékaře ke sledování zdraví očí a včasné diagnostice potenciálních problémů.

Zachování zdravé životosprávy

Zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita a udržování normální hmotnosti přispívají k celkovému zdraví očí.

Vyvarování se zraněním očí

Při aktivitách s rizikem poranění očí používejte ochranné brýle.

Omezení kouření

Kouření může ovlivnit zdraví očí a proto je vhodné jej omezit nebo zcela vynechat.

Krevní cukr

Stabilní hladina cukru v krvi je důležitá pro celkové zdraví očí.

Zdravá strava

Konzumace potravin bohatých na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny může pozitivně ovlivnit zdraví očí.

Léčba sklivcových zákalků

Sklivcové zákalky (floaters) obvykle nevyžadují specifickou léčbu, zejména pokud jsou benigního původu a jsou spojeny s přirozeným stárnutím očí. Nicméně, existují některé přístupy, které mohou pomoci zvládnout nebo minimalizovat vnímání floaters a podpořit celkové zdraví očí:

Vitrektomie

Chirurgický zákrok, při kterém se odstraní sklivec a případně i floaters. Tato metoda je obvykle rezervována pro případy, kdy jsou floaters výrazné a způsobují závažné obtíže.

Laserová terapie

Některé výzkumy zkoumají použití laserové terapie k „rozptýlení“ nebo eliminaci floaters. Nicméně, tato metoda zatím není široce používána a její účinnost a bezpečnost jsou stále předmětem výzkumu.

Mikronutrienty

Některé studie naznačují, že určité mikronutrienty mohou mít vliv na oční zdraví a potenciálně i na redukci sklivcových zákalků. Mezi tyto látky patří L-Lysin, citrusové flavonoidy, vitamin C a zinek. Tyto látky jsou známé svými antioxidantními vlastnostmi a účastí na procesech udržujících zdraví očí. Nicméně, konkrétní dopady a účinnost těchto látek v prevenci nebo snižování floaters vyžadují další výzkum.

Je důležité si být vědom toho, že některé metody nebo látky mohou být výraznější než jiné a účinnost může být individuální. Před zahájením jakékoli léčby nebo doplňování mikronutrientů je vždy nezbytné konzultovat s očním lékařem, který může poskytnout odborné rady a přizpůsobit léčbu konkrétním potřebám pacienta.