VPMD

Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM) väčšinou postihuje ľudí po päťdesiatke. Neskoré štádiá sú najčastejšou príčinou praktickej slepoty u ľudí vo veku nad 75 rokov. Viac sú postihnuté ženy ako muži, ľudia so svetlou pokožkou a modrými očami, fajčiari. K rizikovým skupinám patria pacienti s poruchami tukového metabolizmu, cukrovkou, arteriosklerózou, hypertenziou, obezitou a nezdravým životným štýlom.
VPDM postihuje makulu, žltou škvrnu v centre sietnice. Vo včasných štádiách pacient nemusí pozorovať žiadne zmeny vo videní, v pokročilých štádiách vidí veci zdeformované, vlnité alebo môže mať výpady v centre zorného poľa. VPDM má dve základné formy – vlhkú a suchú. Vlhká forma, ktorá sa vyskytuje približne v 15 až 20 %, spôsobuje bez liečby až v 90 % praktickú slepotu. Suchá forma má pomalší priebeh.
Úplne vyliečiť sa nedá, ale na spomalenie ochorenia sa používajú antioxidanty. Štúdiami bol potvrdený pozitívny vplyv luteínu, zeaxantínu, mezozeaxantínu a zinku. V liečbe vlhkej formy sa používajú najmä protilátky, ktoré sa podávajú injekčne do zadnej časti oka, do sklovca, a dokážu zastaviť progresiu ochorenia až u 90% chorých.

Doc. MUDr. Jana Štefaničková, PhD.

Typy onemocnění VPMD

VPMD má suchou a vlhkou formu s rizikem zrakového postižení.

Rizikové faktory VPMD

VPMD je onemocnění ovlivněné mnoha faktory.

Jak poznat VPMD

Příznaky VPMD závisí na typu (suché/vlhké) a stadiu onemocnění.

Diagnostika VPMD

Diagnostika VPMD zahrnuje odborné oční vyšetření oftalmologem.

Prevence VPMD

Prevence VPMD je klíčová pro ochranu zraku, přičemž některé rizikové faktory lze minimalizovat.

Léčba VPMD

Léčba VPMD závisí na typu a stadiu, cílí na zpomalení progrese a udržení zraku.

Doporučené produkty

MacuShield® ORIGINAL+

ORIGINAL+ má jedinečné složení obsahující všechny makulární karotenoidy na podporu
zraku. Kombinace Luteinu, Mezo-zeaxantinu a syntetického Zeaxantinu poskytuje komplexní výživu
pro vaše oči.

Číst více

MacuShield GOLD

  • Obsahuje LMZ3, vitamin C, vitamin E, zinek a měď. Takové složení doplňku je výsledkem vědeckých studií známých pod názvem AREDS2
  • LMZ3 je unikátní kombinací všech 3 makulárních karotenoidů – luteinu, mezo-zeaxantinu a zeaxantinu v poměru 10/10/2
  • Vitamin C a vitamin E jsou antioxidanty; pomáhají chránit buňky, které jsou obzvláště vystaveny oxidačnímu stresu
  • Zinek a měď jsou kofaktory a složky asi 300 enzymů, včetně superoxid dismutázy, která vyskytuje v oku, a která velmi významně podílí na ochraně před volnými radikály
Číst více

Všechny doporučené produkty najdete na našem e-shopu icmi.cz

Nejnovější články

Od praktických tipů na prevenci očních obtíží a udržení optimálního zraku až po nejnovější výzkum a trendy v oftalmologii.

Zrak v zimě –  Jak chránit své oči?

Zimní období s sebou přináší specifické výzvy pro náš zrak. Kromě nižších teplot a kratších dní se setkáváme s ostrým slunečním zářením odrážejícím se od sněhu, chladným větrem a suchým vzduchem v interiérech, což může...

MacuShield: proč je pro vaše oči přínosný?

MacuShield je výživový doplněk, který se stal oblíbenou volbou pro ty, kteří se snaží udržet svůj zrak ve zdraví a ochránit ho před škodlivými vlivy, jako je modré světlo a oxidativní stres. Jeho složení je...

Katarakta a glaukom: co to znamená pro náš zrak

Šedý zákal (katarakta) a zelený zákal (glaukom) jsou dva z nejběžnějších očních onemocnění, které mohou významně ovlivnit kvalitu života, zejména u starších pacientů. Oba tyto stavy mají odlišné příčiny a projevy, ale včasná prevence a...

Typy VPMD

Suchá forma

Suchá forma VPMD je častější a vyvíjí se postupně. Charakterizuje ji tvorba drobných žlutých skvrn na makule, které nazýváme drúzy. Tyto drúzy jsou akumulací odpadních produktů z buněk makuly a způsobují, že makula se postupně ztenčuje a degeneruje. Tento proces postupně narušuje zrakové buňky a snižuje jejich schopnost přenášet vizuální informace do mozku. V důsledku toho dochází k postupnému poklesu centrálního vidění.

Vlhká forma

Na rozdíl od suché formy je vlhká forma VPMD méně častá, ale mnohem vážnější a rychlejší v progresi. V této formě dochází k vývoji nových, abnormálních cév pod makulou. Tyto nové cévy jsou křehké a snadno unikají krev a tekutiny do okolní tkáně, což způsobuje otoky, krvácení a poškození makuly. To může mít dramatický vliv na zrakové schopnosti jedince, často s výrazným a rychlým poklesem centrálního vidění.

Rizikové faktory VPMD

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je multifaktoriální onemocnění, což znamená, že na jejím vývoji se podílí více různých faktorů. Někteří z hlavních rizikových faktorů spojených s VPMD jsou:

Věk

Věk je nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro VPMD. Toto onemocnění je nejčastější u osob starších 50 let a jeho prevalence stoupá s věkem. Lidé starší 60 let mají výrazně vyšší riziko rozvoje VPMD.

Kouření

Kouření je klíčovým modifikovatelným rizikovým faktorem VPMD. Osoby, které kouří, mají větší šanci na vznik a pokročení tohoto onemocnění. Nikotin a další chemické látky obsažené v cigaretách mohou poškozovat cévy a způsobovat zánět.

Krevní tlak

Hypertenze může zvýšit riziko rozvoje VPMD. Vysoký krevní tlak může poškozovat cévy v oku a snižovat průtok krve do makuly.

Sluneční záření

Delší a nechráněná expozice slunečnímu záření může poškozovat oční tkáně a zvyšovat riziko VPMD.

Genetika

Dědičnost hraje roli u náchylnosti k VPMD. Pokud máte rodinné případy VPMD, máte vyšší riziko, že se vás toto onemocnění bude týkat. Existuje několik genetických variant spojených s vyšším rizikem VPMD.

Rasa a pohlaví

Ženy mají mírně vyšší riziko vzniku VPMD než muži. Také některé rasy, zejména běloši, jsou náchylnější k tomuto onemocnění.

Jak poznám, že mám VPMD?

Příznaky věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD) mohou být různorodé a závisí na stadiu a typu onemocnění (suché nebo vlhké). Některé z hlavních příznaků VPMD zahrnují:

Zhoršené čtení

Postižení makuly může vést k potížím při čtení. Slova se mohou jevit zkreslená, rozmazaná nebo s přeskakováním písmen.

Zhoršení vidění

VPMD ovlivňuje především centrální vidění, což může způsobit tvorbu prázdných nebo tmavých oblastí ve středu zorného pole.

Rozmazané vidění

Osoby s VPMD si často stěžují na rozmazané vidění, zejména při pokusu se soustředit na detaily nebo malé předměty.

Rozpoznávání obličejů

Onemocnění makuly může ztížit rozpoznávání obličejů, což může být pro pacienty frustrující.

Zkreslené vidění přímých čar

Mnoho lidí s VPMD zažívá metamorfopsii, což je zkreslení přímých čar, jako jsou čáry v tabulce nebo okrajových rámů.

Snížená světelná citlivost

Někteří lidé mohou mít potíže s přizpůsobením se při přechodu z tmavého do světlého prostředí nebo naopak.

Diagnostika VPMD

Diagnostika věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD) vyžaduje odborné oční vyšetření, které provádí oftalmolog nebo oční specialista. Následující postup bývá typicky součástí diagnostického procesu:

Anamnéza a rozhovor

Lékař vás bude ptát na vaši zdravotní historii a možné potíže s viděním. Bude se zajímat o přítomnost jakýchkoli příznaků, jako jsou rozmazané vidění, zkreslené čtení nebo potíže s rozpoznáváním obličejů.

Test makulární funkce

Pro hodnocení funkce makuly může lékař použít různé testy. Nejběžnějším z nich je Amslerova síť, která vám umožní detekovat zkreslení či chybějící části zorného pole.

Oční vyšetření

Lékař provede důkladné oční vyšetření, které zahrnuje měření zrakové ostrosti a testy na čtení. Dále bude kontrolovat pohyblivost očí, reakce na světlo a kontroluje oko pomocí oftalmoskopu (nástroj, který umožňuje prohlédnout si dno oka).

Prevence VPMD

Prevence věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD) je důležitá pro snížení rizika vzniku tohoto onemocnění a zachování zdraví očí. I když některé faktory, jako je věk a genetika, nejsou modifikovatelné, existuje několik kroků, které můžete podniknout pro minimalizaci rizika VPMD:

Zdravá strava

Zahrnutí stravy bohaté na antioxidanty, vitaminy C a E, zinek, lutein a zeaxantin může být prospěšné pro zdraví očí. Konzumujte hodně čerstvého ovoce, zeleniny, celozrnných potravin, ryb a ořechů.

Zdravý životní styl

Udržujte si zdravou hmotnost a pravidelně cvičte. Fyzická aktivita pomáhá udržovat zdravý krevní tlak a průtok krve do očí.

Ochrana před sluncem

Nošení slunečních brýlí s ochranou proti UV záření a širokými oky může pomoci chránit oči před poškozením slunečním zářením.

Pravidelné vyšetření

Pravidelné návštěvy očního specialisty jsou klíčové pro včasnou detekci a diagnostiku VPMD. Lékaři mohou sledovat zdraví vašich očí a včas zaznamenat případné změny.

Monitorování rizik

Pokud máte v rodině případy VPMD nebo máte nějaké další rizikové faktory, měli byste být ostražitější a pravidelně sledovat zdraví svých očí.

Nekuřte

Kouření je spojováno s vyšším rizikem VPMD. Pokud kouříte, zvažte jeho opuštění.

Léčba

Léčba věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD) závisí na typu onemocnění (suchá nebo vlhká) a na stadiu, ve kterém se nachází. Je důležité si uvědomit, že zatím neexistuje úplná léčba pro VPMD, a léčebné metody jsou zaměřeny zejména na zpomalení progrese onemocnění a udržení zrakových funkcí co nejlépe.

Suchá forma

U suché formy neexistuje žádná léčba, která by mohla obnovit poškozené buňky makuly. Lékaři se zaměřují na řízení onemocnění a minimalizaci jeho dopadu na zrakové schopnosti. Pacientům mohou být doporučeny doplňky stravy obsahující antioxidanty, vitamíny a minerály, které jsou prospěšné pro zdraví očí. Pravidelná oční péče a monitorování jsou klíčové pro sledování progrese onemocnění.

Vlhká forma

Vlhká forma VPMD je vážnější a vyžaduje aktivnější léčebný přístup. Cílem léčby je zastavení vzniku nových abnormálních cév a snížení úniku tekutin do makuly. Pro léčbu vlhké VPMD se používají následující metody:

Intravitreální injekce léků: Jedná se o zavedení léku do oka pomocí jehly. Léčba anti-VEGF léky (anti-vascular endothelial growth factor) pomáhá blokovat růst nových cév a snižuje únik tekutin. Tyto injekce se podávají pravidelně a mohou být účinné při zastavení pokroku onemocnění a zachování zrakové ostrosti.

Fotodynamická terapie (PDT): Tato terapie kombinuje podání léku (verteporfin) a následné osvětlení oka laserem. Tato metoda je účinná u některých typů vlhké VPMD.